MCMS
Som det enda företaget i Sverige, Finland och Baltikum erbjuder Malux det revolutionerande systemet Malux CUI Monitoring system. Systemet bygger på fuktsensorteknik i helt ny tappning.
Värdet är informationen som systemet levererar
Som användare får man en tydlig bild på hur miljön ser ut under isolerplåten på rören. Med den informationen kan rätt beslut fattas för att spara stora summor pengar.
Så fungerar det
- 1. Insamling av data
Sensorn mäter upp till 12 gånger per dag. Den är redundant genom sina dubbla sensorer och mäter relativ luftfuktighet (RHt), vatten och temperatur. Sensorn skickar Informationen trådlöst över 4G/5G nätet till molnet med hjälp av sitt inbygga E-sim kort.
2. Funktioner
Data samlas in, analyseras och lagras i molnet där systemet administreras av användaren. Här sker enhetsidentifiering, övervakning, loggning av data och inställningar för larmnivåer. I samband med att systemet byggs ut i anläggningen (dvs fler sensorer) sköter operatören/administratören allt härifrån.
3. Visualisering
Nyckeln ligger i hur IoT plattformen är kodad (machine learning) för analys av den information sensorn levererar samt hur vi åskådliggör den för användaren. Det är detta man vill åt.