Uppgradering av radioutrustning
Vi har haft nöjet att genomföra ett serviceuppdrag för Infranord AB, där vi ansvarat för uppgradering av radioutrustningen i åtta lifträlsbilar spridda över hela landet – från Malmö i söder till Vännäs i norr.
De aktuella fordonen var tidigare utrustade med äldre typer av Funkwerk MESA23-cabradios. Vårt uppdrag omfattade både service och teknisk uppgradering av dessa enheter, för att säkerställa att fordonen lever upp till dagens krav för godkänd rälstrafik.
Resultatet är att Infranords lifträlsbilar nu är fullt godkända för fortsatt användning i järnvägsmiljö, med moderniserad kommunikation som ökar både driftsäkerheten och effektiviteten.
Vi tackar Infranord AB för förtroendet!
Utvalda produkter
Cab Radio MESA23
MTRS 1 RS är den rackmonterade huvudenheten ett MESA23 system.
Den uppfyller de europeiska kraven för användning i järnvägsfordon och är utrustad med radiomodulen MT5E som uppfyller kraven mot störningar från publika nät enligt TS 102 933.
Manöverpanel Svartvit
MTRS 1 RI är en vertikalt byggd huvudenhet för MESA23 system.
Den uppfyller de europeiska kraven
för användning i järnvägsfordon och är utrustad med radiomodulen MT5E som uppfyller kraven mot störningar från publika nät enligt TS 102 933.
Cab Radio MTRS1 RS
MTRS 1 RS är den rackmonterade huvudenheten ett MESA23 system.
Den uppfyller de europeiska kraven för användning i järnvägsfordon och är utrustad med radiomodulen MT5E som uppfyller kraven mot störningar från publika nät enligt TS 102 933.
Tågantenn lågprofil
Tågantenn GSM-R lågprofil. Denna antenn passar direkt på sk. Kathrein fäste, vilket gör den enkel att installera.
Användningsområde är naturligtvis GSM-R men klarar ju GSM/2G/3G/4G och WiFi.