När Olofströms kommun beslutade att renovera 25-metersbassängen på Holjebadet var målet tydligt: skapa en jämn, behaglig och säker belysning över hela bassängytan. En bra ljusmiljö är avgörande för både säkerhet, trivsel och upplevelse – särskilt i en offentlig badmiljö.

Utmaningen
Den största utmaningen i projektet var att all belysning endast kunde monteras på ena sidan av bassängen. Detta ställde höga krav på både ljusstyrka och ljusbild för att ändå uppnå ett jämnt ljus över hela den 25 meter långa ytan, utan mörka partier eller bländning.
Lösningen
Lösningen blev vår armatur 4.0492, utrustad med en ljusmängd på hela 18 600 lumen och en bred symmetrisk ljusbild. Tack vare detta kunde ljuset effektivt spridas över hela bassängen – trots att installationen endast skedde från ena sidan.
För att säkerställa en behaglig ljusmiljö utan störande bländning användes armaturer med Mixflux-linser, vilket ger ett mjukt och kontrollerat ljus som upplevs komfortabelt även från vattenytan.

Resultatet
Resultatet blev en jämnt belyst bassäng med hög visuell komfort och förbättrad säkerhet för både besökare och personal. Den nya belysningen skapar en tryggare miljö för simning, träning och lek – precis enligt kommunens målsättning.
Installatör
Installation utfördes av Holje El.