Tågstation Campus Helsingborg

Specialanpassad lösning

Vid byggnationen av den nya tågstationen vid Campus Helsingborg blev Malux anlitade för att leverera en hållbar och pålitlig nödbelysningslösning som klarar de tuffa klimatförhållanden som kan uppstå i området. Stationens exponering för både hårda vindar och varierande väderförhållanden krävde en specialanpassad lösning.

Nödbelysning som möter hårda klimatkrav

För detta projekt levererade vi vår Jumboled Cold-modell, utrustad med AT-batterier som klarar temperaturer ner till -40°C och är klassificerad enligt IP65, vilket gör den lämplig för både våta och torra miljöer. Armaturen har ett läsavstånd på upp till 40 meter, vilket gör den idealisk för stationens behov.

En av de stora utmaningarna i projektet var att ta fram specialanpassade piktogram för hänvisningsskyltarna, utformade för att klara de kraftiga vindarna som ofta förekommer i området. Lösningen innefattar en armatur med stomme i borstad aluminium och en justerbar fästbygel som möjliggör montering både på vägg, tak, eller vinklade ytor. Den eleganta och kantbelysta designen av piktogrammen säkerställer en tydlig visning av nödutgångar och väganvisningar, oavsett monteringstyp.

Egenskaper

  • Dioderna har en förväntad livslängd på 50 000 timmar, och LED-listen är utbytbar, vilket förlänger produktens livslängd och minskar behovet av underhåll.
  • Armaturen med inbyggt batteri är utformad för att lysa med 70 % styrka vid normaldrift och 100 % vid nöddrift, vilket ger en optimal energianvändning utan att kompromissa på säkerheten.
  • Tack vare brandsäker anslutningsledning (1,2 meter) och möjlighet att fungera vid temperaturer så låga som -30°C (centralmatat) och -20°C (med batteri Cold), lever armaturen upp till stationens höga krav på driftsäkerhet i extrema förhållanden.

Frågor? Kontakta oss!

Vill du veta mer om våra produkter och lösningar? Våra experter hjälper dig vidare.